Ana SayfaHac - UmreTavsiyeler

Tavsiyeler

 1. Hac ve umreyi en iyi şekilde yapabilmek, o kutsal mekan ve zamanları değerlendirebilmek için belli bir hazırlık gereklidir. Bu amaçla, gideceğiniz tarih belli olduktan sonra bedeni ve ruhi programlar yapmalısınız.
  Havaalanına ulaşmanızdan itibaren, uçak bekleme, yolcukluk , bagaj taşıma, transferler, tavaf, say, her namaz vakti Mescid-i Nebevi veya Mescid-i Haram'a gidip gelme gibi bedeni yoracak faaliyetlere, yer ve iklim değişiklikliğinin getireceği zaafiyetlere hazır olmanız gerekecektir.

  Bu amaçla uçuş tarihinden en az bir hafta - on gün önceden başlamak üzere şunlar yapılabilir ; 

  -Günde en az 5 km hızlı yürüyüş,
  -Gece saat 03 / 04 gibi kalkma ve teheccüt namazı kılma ( uyku takvimini ayarlamak için gereklidir.) ,
  -Günde en az bir cüz Kur'an-ı Kerim okuma ,
  -Günde en az bir günlük kaza namazı kılma ,
  -Günde 30-40 sahife Kur'an-ı Kerim meali, Peygamberimizin hayatı, Hac-umre rehberi veya başkaca dini kitaplardan okuma ,
  -Kur'an-ı Kerimde geçen dualar, telbiye, tehlil, tekbir, salavat ve şahsi dualar dile yatkın gelecek şekilde ezberlenip pekiştirilmeli. Yolculuk boyunca dünya kelamından ziyade bu zikirlerle meşgul olunmalı.

 2.  Mekke - Medine'de bulunduğunuz zaman içinde, dünyanın dört bir yanından gelmiş çeşitli kültür ve karaktere sahip insanlarla karşılaşırsınız. Bu insan yoğunluğunda elbette hoşa gitmeyecek, belli dini telakkinize uygun düşmeyen bir sürü davranış biçimleri görürsünüz.
  Bu olumsuzlukları sizin düzeltme imkanınız olmadığına göre bunlarla meşgul olmak yerine ibadetle meşgul olup, sınırlı zamanınızı değerlendirmeye bakın. O olumsuzlukları düzeltmenin en iyi yolu, dedikodu yapmak yerine iyi örnek oluşturmaktır.

 3. Medine'de zaman çok, oteller daha yakın, mekanlar daha geniş ve temiz, iklim de daha serindir. Mekke'de ise ibadetler daha çeşitli ve çok, ortalık kalabalık, iklimde sıcak ve nemlidir.
  Yapmanız gereken alışverişiniz varsa Medine'de iken halletmeye bakınız. Mekke'de gücünüzün yettiği ölçüde tavaf ibadeti yapıp, yorulduğunuzda kaza ve nafile namazları kılınması ve Kur'an-ı Kerim okuması yapılabilir.

 4. Mekke ve Medine'de otellerde bekleme yerlerinde ve otobüslerde özellikle terli iken direkt klima esintisinden uzak durmaya çalışınız.

 5. Paranızı cep, el çantası ve bavul gibi iki üç yere bölüştürürseniz, kaybetme endişenizi azaltmış olursunuz.